Nové autolekárničky INTERPHARM
s kartou prvej pomoci
nové lekárničky

Späť na hlavnú stránku
 

Rodinná dovolenková lekárnička - z lekárne, na mieru!

Ani počas letného oddychu sa nevyhneme drobným či väčším zdravotným problémom. Slnko útočí na našu pokožku. Voda, to nie je len osvieženie, ale aj mikroorganizmy či prechladnutie. Lákavá cudzokrajná kuchyňa môže dať zabrať nášmu žalúdku. Viac pohybu a námahy zasa nohám a srdcu.
Pozor i na uštipnutia hmyzom.

 
 
Keď ju nepotrebujeme, nezíde nám ani na um. Ale keď sa niečo prihodí - nevyhneme sa vlastným výčitkám či obvineniam. Áno, príručná lekárnička nám ušetrí veľa starostí, ale aj financií. Môžeme si ju v dostatočnom časovom predstihu kúpiť alebo skompletizovať sami. Na ktoré lieky či ochranné prostriedky by sme nemali zabudnúť?
Autolekárničky Pokiaľ cestujeme na dovolenku autom, nezabudnime na kontrolu autolekárničky. Dbajme však o to, aby lekárnička vyhovovala vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR
č. 143/2009 Z.z. . Okrem predpísaných komponentov ju môžeme doplniť aj o tablety proti bolesti hlavy, ktoré neznižujú bdelosť vodiča, proti žalúdočnej nevoľnosti, hnačke, zápche a iné. Lekárne majú v ponuke aj predpísanú lekárničku pre motocykle, ktorú môžeme využiť i pri turistike či cykloturistike. Na cesty s malými deťmi si do lekárničky pribaľme hygienické potreby prvej pomoci - papierové obrúsky a prípravky detskej kozmetiky (bez farbív a konzervačných látok), napríklad Bübchen. Odporúča sa predovšetkým krém na zadoček proti zapareninám a drobným rankám či praktická čistiaca pena v spreji na čistenie i ošetrenie zakakaného zadočka aj bez použitia vody. Dovolenková výbava Čo by v nej nemalo chýbať? Ak cestujeme na rodinnú dovolenku, zabezpečme si v lekárni „dovolenkovú“ lekárničku, ktorú môžu mať v základnej výbave už hotovú alebo nám ju prispôsobia na mieru. Má obsahovať prípravky proti hnačke, bolesti, horúčke, náplasti na drobné poranenia, očné kvapky... Ďalej by sme nemali zabudnúť na lieky, ktoré bežne užívame. Či už máme vysoký krvný tlak, cukrovku alebo iný zdravotný problém, pred cestou by sme mali navštíviť lekára a dať si predpísať dostatok liekov na celý čas pobytu. Pri dlhšom pobyte mimo domova musíme rátať aj s potrebou liekov proti chrípke, kašľu či bolesti. Pri prechladnutiach odporúčame aj kvalitné, ľahko stráviteľné vitamíny Jamieson vyrábané na prírodnej báze. Napríklad C-komplex, ktorý vo zvýšenej dávke, hlavne na začiatku ochorenia, určite pomôže. Spolu s multivitamínom VITA-VIM na celkové posilnenie, ktorý obsahuje 35 potrebných vitamínov, minerálov, stopových prvkov a výživných látok alebo STAMINA, čo je komplex vitamínov a minerálov s obsahom koreňa ženšen - priebeh liečenia urýchli. Deťom sú určené cmúľacie vitamíny CHILDRENS či multivitamíny Caillou. Vhodné je užívať ich už pred cestou ako prevenciu. Efektívnou prevenciou počas cesty je Echinacea, jeden z najúčinnejších prípravkov proti prechladnutiu a chrípke. Pre cestujúce rodiny sú výhodné rodinné balenia týchto kanadských vitamínov, ktoré sú charakteristické svojimi zelenými uzávermi. Pre prípad horúčky určite nezabudnime na teplomer. Problém, ako ho zabaliť, aby sa nerozbil, je už minulosťou. Pribaľme si nerozbitný digitálny teplomer.
RIZIKOVÝ KRVNÝ TLAK V horúcich a zážitkami preplnených dňoch narastá riziko zvýšeného krvného tlaku či zníženého krvného tlaku pri podcenení pitného režimu, preto ľuďom, ktorí mali alebo majú problémy s krvným tlakom, lekári
 
odporúčajú nepodceňovať jeho pravidelné meranie. Ak patríme do rizikovej skupiny, v dovolenkovej výbave by nám nemal v žiadnom prípade chýbať digitálny tlakomer - na rameno, alebo zápästný. Meranie urobme niekoľkokrát za deň. Ak tlak dosahuje hodnoty, ktoré by mohli byť pre nás nebezpečné, môžeme ihneď účinne zasiahnuť. DROBNÉ PORANENIA Hlavne pri dovolenke s malými deťmi by v lekárničke mali byť náplasti na odreniny, rýchloobväzy, ale aj sterilné či elastické obväzy. Pre prípad odrenín a "rozbitých" kolien nezabudnime na dezinfekčný prostriedok v spreji (Ajatin, HexaHOJ...). Na ošetrenie modrín či pohmliaždenín je vhodná masť na udreniny s obsahom liečivých minerálov z Mŕtveho mora Dr.HOJ.
ALERGIE Každý alergik vie, že si svoje lieky musí nosiť všade so sebou. Nielen alergikom by v batožine nemali chýbať repelentné prostriedky chrániace pred uštipnutím či po uštipnutí hmyzom. Účinný, ale i cenovo prístupný je slovenský výrobok 2xK vo forme chladivého spreja či gélu - chráni pred komármi a kliešťami súčasne. Pre prípad uštipnutia odporúčame spray po uštipnutí, ktorý zmierni opuch a svrbenie. Na alergické zápaly očných spojiviek si vezmime so sebou dezinfekčné očné kvapky - pre deti „vodníkov“ sú povinné.
HERPES Pobyt na prudkom slnku môže niekedy vyvolať opar. Vírus HSV-1 tvorí malé pľuzgieriky okolo úst. Infekcii predchádza strata citlivosti alebo mravčenie na postihnutom mieste. Množenie vírusu spomaľujú tablety s obsahom zinku. Zvýšme tiež príjem vitamínov radu B, "céčka" a "éčka". Ak herpes "vystúpil", nanášajme naň minimálne štyrikrát denne extrakt z medovky lekárskej vo forme liehového roztoku alebo gélu či špeciálne masti na herpes, ktoré ponúkajú lekárne.
TRÁVIACE ŤAŽKOSTI Na dovolenke s radosťou ochutnávame všetko, čo doma nepoznáme. Často s následkami - bolesťami brucha, vracaním a hnačkou. Lieky proti nim by preto v lekárničke nemali chýbať. Prvou pomocou je klasika - „čierne uhlie“. O ďalších prípravkoch, aj proti zápche či páleniu záhy, sa poraďme v lekárni.
DERMATOMYKÓZA K letu patria aj kúpaliská, a žiaľ, s nimi spojené mykotické kožné ochorenia. Príznakom je svrbiaca červená vyrážka medzi prstami na nohách, zriedkavejšie na chodidlách, ktorá praská a olupuje sa. Obvykle sa nakazíme z čiastočiek kože na podlahe spŕch, okolia bazénov, z požičanej obuvi. Nielen preventívne, ale aj na takéto defekty kože pomerne rýchlo zaberú protipliesňové krémy a spreje HexaHOJ. Účinná nielen proti pliesni, ale aj na dezinfekciu či kúpeľ nôh je aj soľ z Mŕtveho mora - pôsobí zároveň i proti únave nôh a súčasne zmäkčuje turistikou stvrdnutú kožu nôh.
KINETÓZA Je najčastejším problémom pri cestovaní. Niekoho prepadne v aute, iného v autobuse, lietadle či na lodi. Nepríjemnosťou je s ňou spojené nutkanie na vracanie, bledosť, studený pot. Odporúčame mať poruke Kinedryl a preventívne užiť jednu tabletu hodinu pred cestou. Nie je však vhodný pre deti do dvoch rokov, tehotné a dojčiace ženy a pre vodičov. V týchto prípadoch je vhodné zabezpečiť sa pred kinetózou inými lekármi odporúčanými prípravkami.
 
© 2009 INTERPHARM Slovakia, a.s. Všetky práva vyhradené.
Používanie materiálov a obrázkov uverejnených na tejto stránke je možné len s písomným súhlasom autora.